صفحه شخصی حامد حقی   
 
نام و نام خانوادگی: حامد حقی
استان: تهران - شهرستان: تهران
رشته: کارشناسی عمران
شغل:  عضو هیئت مدیره موسسه مقاوم سازی ایران
تاریخ عضویت:  1390/07/11
 روزنوشت ها    
 

 زلزله در کمین تهران بخش عمران

15

نویسنده: فریدون صمدی زاده

زلزله خفیف جمعه شب در شرق تهران با وجود شدت درجه 5/4 ریشتری در نقاط مرکزی، غربی و جنوبی پایتخت آنچنان محسوس نبود و مرکزنشینان بیشتر خبر زلزله را از رسانه های جمعی شنیدند. با این وجود چه آنهایی که کم وبیش متوجه تحرکات زمین در کوهستان های شرقی این کلانشهر شدند و چه آنهایی که فقط خبر آن را شنیدند بسیاری تا صبح از خواب راحت محروم ماندند و تعدادی نیز خروج از منزل و بیتوته در پارک ها و خیابان ها را بر ماندن در خانه ها ترجیح دادند.
خوشبختانه خبرهای تکمیلی هم حاکی از عدم تخریب اماکن و سلامتی کامل همشهریان بود و به عبارتی می توان گفت اگر چه شرق تهران در اثر زلزله لرزید اما «رسیده بود بلایی ولی به خیر گذشت.» این روزها با توجه به پیشرفت های جدید علم زمین شناسی و شناخت گسل های زلزله توسط زمین شناسان تا حدودی از وحشت نام زلزله کاسته شده است و حتی شایعاتی در مورد تشخیص احتمالی زلزله قبل از وقوع آن نیز مطرح شده که جنبه علمی آن به ثبوت نرسیده است. آنچه مسلم است از نظر علمی، زلزله حاصل جنبش شکستگی های زمین به نام گسل است و در اثر حرکات صفحات زمین در مدت زمان طولانی مقداری انرژی در محل گسل ها انباشته می شود و زمانی که دیگر، گسل ها تحمل انرژی انباشته شده را نداشته باشند، حرکت در محل گسل ها اتفاق می افتد و انرژی رها می شود که این رهایی انرژی را به نام «زلزله» می شناسیم.
به عبارتی در هر گسلی، احتمال وقوع زلزله وجود دارد. اما آنچه در زلزله اخیر باید به منزله هشدار جدی به مسوولان تلقی شود آمادگی نسبی برای مقابله با چنین حوادثی است که لزوم تجدید آموزش شهروندان و سازمان های مسوول در حوادث غیرمترقبه و به خصوص شهرداری ها را یادآور می شود تا اگر خدای نخواسته این واقعه بار دیگر با شدتی افزون تر حادث شد، آمادگی نسبی برای مقابله و حمایت از جان شهروندان و رساندن مصدومان احتمالی به مراکز درمانی را داشته باشند و بعد از وقوع حادثه طبق روال برخی از مسوولان در پی آسیب های جدی وارده جمله تکراری متاسفانه غافلگیر شدیم را نشنویم، بلکه شاهد فعالیت های پیش بینی شده و به موقع کسانی باشیم که بنابر وظیفه خطیر و پستی که مسوولیت آن را پذیرفته اند، تحرکات لازم را انجام داده و لیاقت و شایستگی خود را به منصه ظهور رسانده باشند. به امید آنکه آمادگی ها هرگز منجر به تقابل واقعی و جدی نشود.

منبع: سایت خبری رترونا.

چهارشنبه 26 بهمن 1390 ساعت 11:55  
 نظرات    
 
مجید صابر 21:45 چهارشنبه 26 بهمن 1390
0
 مجید صابر
در این مواقع تعداد بیشتری از مردم خدا را یاد می کنند.!
مهدی سلطانی 10:30 پنجشنبه 27 بهمن 1390
0
 مهدی سلطانی
تهرونی های سایت لطفأ مواظب خودتون باشید
مائده علیشاهی 21:02 شنبه 29 بهمن 1390
0
 مائده علیشاهی
ممنون جناب حقی
سید ابراهیم موسوی نژاد 21:24 یکشنبه 30 بهمن 1390
0
 سید ابراهیم موسوی نژاد
با این همه مهندس توی مملکت از زلزله چه باکی داریم!!
حامد حقی 18:27 دوشنبه 1 اسفند 1390
0
 حامد حقی
زلزله!!! کی گفته ما ترس داریم. مگه نمی بینی مهندس جان چه بی خیال نشستیم. باکمونم پر از بنزین سوپرکردیم و باکی نداریم.
داود دلدار 19:53 دوشنبه 1 اسفند 1390
0
 داود دلدار
موقعی میگیم دیره که دیگه واقعا دیر شده !